Polikistik Over her 20 kadından birinde görülebilen, genellikle ilk adet ile başlayan bir sendromdur. Adet gecikmeleri en sık görülen bulgu olmakla beraber tüylenme, sivilcelenme, cillte yağlanma, erkek tipi saç dökülmesi ve kilo artışı erken dönemde görülen diğer bulgularıdır.

Adet Düzensizlikleri

Polikistik Over’de uzun dönemde ise tip 2 diabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları gelişebilir. Her Polikistik Over hastasında bütün bulgular aynı anda olmayabilir ve bulgular zaman içerisinde artıp azalma ihtimali bulunmaktadır. Tıbbi öykü, kan testleri ve ultrasonografi kullanılarak sendromun tanısı konabilmektedir.

Polikistik Yumurtalık

Sendrom adını ‘polikistik yumurtalık’ tanımından almaktadır. Bunlar yumurtalığın kenar kısımlarında inci kolye tarzında biriken, içi sıvı dolu genel olarak zararsız ve küçük kistlerdir. Üreme çağındaki kadınların dörtte birinde polikistik görünümde yumurtalıklar bulunmaktadır. Bir kadında sadece polikistik tarzında yumurtalık tipi bulunması, polikistik over sendromu olduğu anlamına gelmez. Üreme çağındaki kadınlarda, polikistik over sendromu görülme oranı ise %3-7 arasındadır.

Polikistik Over

Polikistik Over sendromunun kesin nedeni bilinememektedir. Bununla beraber erken tanının ve tedavinin uzun dönemde görülebilecek ciddi sorunları azaltacağı bilinmektedir. Yıllarca tedaviye ve kilo vermeye rağmen sendroma adını veren tipik ultrason görüntüsü kaybolmaz. Bu nedenle tedavinin başarısı kistciklerin kaybolması ile anlaşılmaz. Bu sendroma özgü şikayetlerin mümkün olduğunca gerilemesi temel başarı kriteridir. Özellikle tüylenme ve kilo verme sabır gerektirir.

Kilo Kontrolü

Kilonuzu mümkün olduğunca kontrol altında tutmaya çalışın. Eğer kilonuz zaten fazla ise kilo artışı insülin direncini arttırır ve sendroma bağlı şikayetlerin artmasına neden olur.

Diyet

Tam tersine kilo vermeniz, sadece %5‘lik bir azalma bile insülin ve erkeklik hormonu androjenlerin miktarının düşmesine ve şikayetlerin azalmasına neden olur. Küçük öğünler halinde günde 6 kez beslenin. Gerekirse bir diyet uzmanından yardım alın.

Beslenme

Beslenme tarzınızı gözden geçirin. Yüksek karbonhidratlı besinler insülin direncini arttırır. Tüm karbonhidratları kesmeniz önerilmez. Kompleks karbonhidratlı, lifli besinleri tercih edin. Lifli besinler yavaş sindirilir ve kan şekeri birden yükselmez. Tam tahıllı ekmekler, tam buğday makarnalar, bulgur, esmer pirinç, fasulye tüketin.

Ekmek

Sağlıksız basit şekerler olan kek, yaş pasta, dondurma, meyve suyu gibi besinlerden uzak durun ya da seçici olun.

Fiziksel Aktivite

Mutlaka fiziksel aktivite yapın. Kalp ritmini hafifçe yükseltecek, aerobik egzersizler yapın. Egzersiz sırasında kalp ritminizin aşırı yükselmesi anaerobik solunuma neden olur ve yağ yakamazsınız.

Fiziksel Aktivite

Düzenli egzersizler kan şekerinizin düzenlenmesine yardım eder ve hipertansiyona iyi gelir.

Kişisel Stres Yönetimi

Polikistik Over Sendromlu olgularda şikayetleri arttıran bir diğer faktör strestir. Aşırı stres adet gecikmelerini  ve diğer tüm şikayetleri dolaylı da olsa arttırır. Stres ile başa çıkma yöntemleri geliştirin gerekirse yardım alın.

Polikistik Over Sendromlu hastaların en çok korktukları konu gebe kalamamaktır. Bu sendromda pek çok hastanın kolayca gebe kaldığını, kalamayanların çoğu zaman basit yöntemlerle gebe kalabildiklerini biliyoruz.

Hamile

Ayrıca gebelik yaşamanın, polikistik over sendromuna en iyi gelen doğal tedavi olduğunu unutmayın.

Sağlıklı günler dilerim.

Op. Dr. Cüneyt Genç

 

Polikistik Over Sendromu ile ilgili sıkça sorulan sorular için:

Sık Sorulan Sorular